O plemenu a výchově

Mýty o psí dominanci

Proč psy skáčou na lidi?

 

O plemenu a výchově

Maďarský ohař krátkosrstý (Rövidszörü Magyar Vizsla)

je středně velký pes noblesního vzhledu, s krátkou zlatavou srstí. Je to všestranný lovecký pes ušlechtilého vzhledu. Všestranný je především pro jeho schopnost pracovat na poli, v lese a ve vodě. Má vynikající čich, skvěle slídí, je to stavěcí pes – zvěr nehoní ale vystavuje.

V 9. století byl vyšlechtěn v Maďarsku z východních honičů a místních loveckých psů. Dříve byli používání pro lov se sokolem. Ve 20. století byl zkřížen s německým drátosrstým ohařem. A v roce 1936 byl FCI uznán jako samostatné plemeno.

Výška:
u psa 58 – 64 cm,
u feny 54 – 60 cm.

Váha: 
22 – 30 kg

FCI VII. - Ohaři
Sekce 1. - Kontinentální ohaři.
S pracovní zkouškou.

Povaha

Maďarové jsou velmi temperamentní, živí, psi s vysokými nároky na pohyb a práci. Ideální pro ně je kombinace mentální a fyzické činnosti.

Než se rozhodnete pro maďara

Rozhodli jste se obohatit váš život o vyžlu? Připravte se na pořádný zápřah :) 
Asi jako každého majitele vyžly vás uchvátil jejich vzhled a přátelská povaha. Ani u mě to nebylo jinak. I když jsem si původně Sonyho vybírala především proto, že mě ohaři zaujali svou všestrannou využitelností v lovecké praxi, nakonec zjistíte, že lovectvím to teprve začíná.

Než jsem si to malý uřvaný štěně donesla domů, strávila jsem rok studováním všeho co bylo o maďarovi napsáno a vybíráním té pravé chovatelské stanice. Měl to být můj první pes a hlavně kamarád na dlouhá léta. Kladla jsem na výběr plemene hodně velký důraz.

Od štěněte

Štěně od chovatele si můžete odvézt nejdříve po dovršení 8mi týdnů. Po narození někteří chovatelé nechávají štěňátkům kupírovat ocásky (o pár milimetrů). Nejde jen o kosmetickou úpravu, ale o zdravotní stránku. Ocásek se jinak díky častému vrtění na jeho špičce rozbíjí. Hojení je dlouhé a tak se doporučuje kupírování. Fyzicky zatěžovat můžete psa až po dovršení 1 roku života. V tuto dobu je vhodné udělat i rentgen – vyšetření dysplazie kyčelního kloubu (DKK).

Psi celkem dlouho dospívají a fyzicky se vyvíjí až do cca 3 let.

Přes pubertu

Než začnete pejska cvičit, doporučuji si přečíst pár knih a ještě lépe zajít na dobrý cvičák. Mohu doporučit  http://www.hafbezobav.cz/psi-forum/ tady se doptáte na vše co vás zajímá.
Nikdy psa netrestejte za své vlastní chyby. Pokud víte, že psa na povel „ke mně“ nedokážete V KAŽDÉ situaci odvolat – nepouštějte ho z vodítka. Stopovačka se vám stane prodlouženou rukou. Předejdete zbytečnýmu volání a ušetříte si nervy.

Nikdy nenechte jiného psa, aby si na vašeho dovoloval. Může to ze začátku vypadat jako hra, ale i ta by měla mít meze, které určuje člověk! Mladý pes se nikdy nebude bránit proti staršímu – od toho má vás. Pokud necháte po svém psovi šlapat (nebo ho nakrývat staršími) může ho to do budoucna nepříznivě ovlivnit.

Jelikož jdepsa loveckého, počítejte s tím, že bude mít zájem o zvěř. Tu ho nenechte nikdy honit. Upevňute vystavování a trénujte klidy.

Jestli je vám váš pejsek vším, hodně čtěte. Kupte si veškerou možnou literaturu o výchově a výcviku. Pokud narazíte na výcvikáře, který by chtěl psovi fyzicky ubližovat, nenechte se přesvědčit že jinak to nepůjde. Vždy je jiná cesta.

Jak vybrat toho pravého maďárka?

Maďarský ohař je plemeno vyjímečné povahy a vlastností. Svého pejska si pečlivě vyberte (nepodporujte bezpapírové množení tohoto plemene. Množitelé bezpapíráků nikdy nemuseli se psem podstoupit výcvik a upevnit tak vlohy a vlastnosti pro toto plemeno typické. Takováto štěňata mnohdy pochází od jedinců, kteří neodpovídají standardu, nebo mají zdravotní a psychické problémy, které pak přenášejí na štěňata).

Pokud se vám maďar zalíbil pro vlastnosti, které jste si o něm přečetli, vyberte si psa s PP, který takové vlastnosti mít bude. Pořizovací cena je vyšší díky starostlivosti, péči a práci, kterou chovatel do psa vložil a zasloužil se tak o vývoj plemene.

A ať už si chcete pořídit jakéhokoliv psa, vždy byste měli počítat s tím, že je to především velká zodpovědnost. Starost o psa je časově opravdu náročná.
I když máte maďara na zahradě, měli byste ho denně venčit a dopřát mu kontakt s novými podněty, lidmi a hlavně psy. Socializace by měla probíhat celý psí život.