Psa či fenu?

Určitě každý před pořízením čtyřnohého kamaráda si tuto otázku položí. Já  byla vždy pro psa. Ani vlastně něvím proč. Přišli mi takový víc psí :)

Po zkušenostech co mám dnes, napíšu jen body, které mě osobně přijdou kladné a záporné ke každé variantě.

PES

zápory: dvě koule (pokud je psovi nevezmete první rok života, počítejte s:
- olizováním každé chcanky, kterou ucítí,
- posedlost fenama (někteří psi nakrývají ať fena hárá nebo ne. Znepříjemňuje to venčení),
- značkování. Oproti snadnému venčení fen - vyjde ven, vše vyklopí a jde se domu. Máte se samcem o dlooouhé procházky postaráno. Močí po kapičkách ;)
- bude nesnášet ostatní samce (tim si můžete být prakticky jistí). A pokud budete mít to mimořádné štěstí, že nebude ostatní samce napadat, bude vám ho napadat jiný samec...je to tak prostě daný
- někteří psi vyjí když v okolí háraj feny. V lepším případě jen nejí .)

klady:
- občas spí :D
- netrpí výkyvy nálad, nebo hormonální disbalancí. Vždy připraven k akci, cvičit můžete kdy chcete, neomezuje je hárání a stavy s tim spojené.

Feny

zápory:
- při hárání budete nuceni odhánět zástupy výše zmíněných posedloňů,
- taky to špiní, a ne každá fena snese kalhotky, pokud naučíte fenu chodit na gauč počítejte s fleky.
- některé feny nesnáší ostatní feny (ale je to spíš vyjímečné) rozhodně tam nepanuje taková rivalita jako u samců,
- falešná březost (nateklý cecíky občas i s mlíčkem, úzkostlivá, prostě falešný pocit toho, že čeká štěňátka, i když nečeká) to může být překážkou především pro ty, co chtějí pracovního psa. Musíte počítat s tím, že v některá období prostě s tou fenou nehnete, jelikož bude labilní (tzn. před háráním, při falešce. Obě tyto období dohromady trvají 6 měsíců... no, je to na pováženou).

klady:
- mazlivější,
- čůrá vše naráz. Oceníte když je vám zle a nemáte náladu pul hodiny chodit od chcanky ke chcance a jen sledovat jak je volizuje a nechčije...
- lépe ovladatelná, cvičitelná,
- jemnější povaha,
- venčení je snadnější jelikož nemusíte být jak na trní kde je jaký samec (zabiják) :)

Já osobně jsme příznivec kastrací na obou stranách (pes/fena) ještě v době než pes dospěje. Jakmile vykastrujete samce po dosažení dospělosti (u každého plemene jinak. obecně se dá říct v době, kdy začne zvedat nohu), už se značkování nezbavíte. Kastrovaný samec před dosažením dospělosti si zachovává řekněme štěněcí pach, ostatní samci ho budou milovat, on na ně nebude reagovat, feny mají kastrované psy raději. Je to velmi praktické. Čili pokud neuvažujete o chovatelství, nebudete litovat.

Taky si osobně myslim, že uchovnit vše, co má dělohu taky neni úplně vhodné. Věřte, že fena netrpí tím, že nebude mít jednou štěňátka. Naopak kastrací se vyhnete častým nádorům mléčné žlázy. Chovatelství by se měli věnovat ti, kteří mají dlouhodobý záměr, chtějí plemenu přinést konkrétní výsledky a zabívají se chovatelstvím řekněme po generace. Styl kterým se dnes rodí kvanta MOK není úplně ideální. Sice jde o pejsky s PP, ale určitě se tu nemůžeme bavit o tom, že jde o psy, kteří jsou právoplatnými loveckými psi. Tradiční lovecký pes nevyspává s páníčkem v posteli, nehoní se za míčkem, nebydlí v paneláku. Tradiční lovečák je kotečák spící na slámě a denně chodící do pole. Dnešní trendy kdy se psi učí vystavovat, jen proto, aby byly ty štěňátka.... smutné.

A jen takový dovětek. Ať pes či fena, oba neustále něco vyprávějí a zadek jim od samýho vrtění div neupadne. Na návstěvách se neumí chovat. Počítejte s tím, že vás kamarádi a rodiče přestanou zvát pokud budete trvat na tom, že psa berete sebou. Maďar když vítá, tak celým svým tělem. Počítejte s vyraženýma zubama, nosama, bodyčekama. Vítání se nevztahuje jen na osoby příchozí do bytu. Maďar vítá kdekoliv. Jdete po ulici, maďar se najednou sebere a běží 200m k někomu a jde ho poskákat, pak k dalšímu, do toho každýmu vyrazí zuby, zmlátí ho ocasem zahrabe packama... je to miláček :)
Takový dnešní maďar vyžaduje ležení na tom nejpohodlnějším místě a zároveň nechce být moc vyrušován. Pokud jedno z toho neni splněno, pak bude prudit a prudit, ječet, holt z takové návštěvy nebude mít radost nikdo. Ale nezoufejte. Poznáte spoustu  MOK majitelů, kteří jsou na tom stejně a začnete se raději scházet s nimi. Nikdo jiný vás totiž beztak nepozve .)
Průměrná váha psa může být až 30 kg... když na vodítku zatáhne (že něco ucítí) mnohdy se tam i přes vaši úpornou snahu beztak dostane.

Když se v noci oklepe, zaručeně to plácání uší vzbudí i vaši hluchou babičku.

Chlupy budete mít všude a už nikdy se jich nezbavíte. Ani když budete 2x denně vysávat (mám ověřeno). Oblečení, které vám leží ve skříni dýl než týden, bude nasáklé divnym zatuchlým psím pachem (pach bezdomovce v létě)  (nehledě na to, jak krásně vonělo, když jste ho tam vkládali vyprané). Chlupy z autosedaček, gaučů, oblečení, zásuvek, postele, koberců, počítače... - nedostanete... (S náma nikdo nechce autem jezdit...)
Spotřeba granulí.. dospělý pes sežere dobrý půlkilo granulí za den. 15kg pytel máte tedy na mesic. tzn. cena cca 1500,-

správný maďar demoluje byt když je ponechán svému osudu...

správný maďar je vychytralý. Samozřejmě nebude plnit vše co vám na očích uvidí. Nedej bože, když na něj zkusíte zakřičet nebo ho silou budete nutit. Tim si zaděláte na velký problém. Ohaři dokáží být velmi svéhlaví, vlastně nevím, proč se říká, že jsou snadno cvičitelní. Napadá mě jen jeden důvod. A to ten, že mě Sony poslouchá dokonale, když maká (v poli apod). Ale v běžném životě je to spíš boj, protože kdejaká chcanka je mu nadevše...
Maďar si prostě dělá co chce. To, co chcete vy, je mu úplně jedno .) A hněte s 30 kilama :D V poli se potkáváme s pánem co má německou ohařku. Od mala vedenou lovecky, má ty nejvyšší pracovní tituly, při práci super. Ale jakmile se nemaká, je to neposlušný hovado :D Nehledě na to, kolik wattů dostávala do kožichu...

taky umí krásně hlasitě tesknit

aby to tu nebyla jen samá černá kronika :)

Je to vynikající pracant. Je radost pohledět na práci v poli a na vlohy, které jsou psu vrozené. Měla jsem to štěstí, že Sony (krom toho, že nedemoloval, netesknil) má taky vrozeno to, co má lovečák mít. Tedy vystavování zvěře, víc než kladný vztah k vodě, úžasně pracuje na barvě, stopách, pachový pracant to je vynikající.

A i když vim, že když si toto nastávající majitel přečte, tak ho to neodradí, beztak bude za chvíli na FB v maďaří skupině psát zoufalé příspěvky: "Co se s mým pejskem stalo? Najednou vrčí po jiných.. :( " nebo "co dělat proti neustále padajícím chlupům", "Jak řešíte, když vám pes skáče na lidi, doma demoluje atd atd.." Tyhle věci řešíme všichni. Neni snadné být majitel psa. Zvažte, jestli na toto všechno máte nervy..15 let ;) pes není nikdy vychovaný, výcvik probíhá celý život...nemyslete si, že za půl roku chození na cvičák budete mít doma poslušnýho psa.

 

Jak vybrat štěně

Bohužel v dnešní době, kdy je maďarský ohaře populární plemeno, dochází k jeho množení bez průkazu původu. 

Možná si řeknete, že výstavy a lovečina neni nic pro vás. Souhlasim. Není to pro každého. A žádný chovatel vás nebude nutit, abyste se se psem vláčeli po výstavách nebo loveckých zkouškách. Průkaz původu vám jen zaručuje to, že se nenakřížili dva blízce příbuzní psi.

U člověka, který chová bez PP tuto záruku nemáte a vlastně o rodičích víte max to, že jsou na vižlu trochu podobní. To, že jsou ale z hlediska standartu daného pro MOK moc velcí/malí, mají špatnou barvu srsti/očí, mají hrb, chybí jim zuby, jsou moc bázliví, agresivní, to už se nedozvíte a jako laik to nemáte ani šanci poznat.

Bohužel i u nás se začíná objevovat onemocnění žvýkacích svalů - myostitida. Jde o autoimunitní onemocnění rozšířené především v UK, kde hodně křížili blízce příbuzné jedince. Víc čtení ZDE. A rodokmeny postižených jedinců, seznam se stále doplňuje. Je to velké riziko při koupi psa bez PP. 

Nechci tu tim glorifikovat chov psů s PP. Zdaleka ne všichni chovatelé jsou seriozní. Než si vyberete chovatelskou stanici (ať už jakéhokoli plemene) doporučuji kontaktovat poradce chovu příslušného klubu. Na FB jsou skupiny věnované maďarskému ohaři. 

Je pár věcí, které doporučuji zjistit, zkouknout než si vyberete štěně po konkrétních rodičích:

- stupeň DKK (dysplazie kyčelního kloubu) dědičné onemocnění. Zdraví jedinec má DKK 0/0 (A/A). Pokud chovatel uvádí vyšší číslo je pravděpodobné, že toto přenese na štěňata.

- barva srsti - v dnešní době je hodně tmavších jedinců, kteří se žemlovou barvou mají pramálo společného. Záleží na vás, jak moc standartního psa chcete. Ovšem musíte počítat s tím, že ne všem posuzovatelům na výstavě se tmavá barva srsti líbí. Dále nejsou žádoucí bílé skvrny na srsti (vyskytují se především na hrudi a packách).

- rovná horní linie - tzn. rovná záda

- barva očí - standartní je tmavě hnědá. Dnes mají maďaři různé odstíny. Bohužel mnohdy i skoro žluté oči.

To je asi vše, co můžete snadno z fotek vykoukat a třeba vám to pomůže při výběru. Zvlášť pokud máte chovatelské ambice.

 Když si půjdete pro štěňátko, měli byste si všímat především prostředí ve kterém štěňata a fena vyrůstají. Musí mít dostatečný kontakt  s lidmi, nejlépe když jsou štěňata odchována doma - a jsou tak rovnou zvyklá na chod domácnosti. Čistota prostředí. Štěňátka nesmí být bázlivá, zaražená, špinavá atp.

Odběr štěněte je možný nejdřív po dovršení 8. týdne života. Má to svůj důvod. Štěňata se od matky a svých sourozenců učí a pokud jsou odebrána dřív, přijdou o důležitou část socializace.

Nezapomínejte, že pořízení psa je vždy sázka do loterie. A vy byste měli vždy počítat s tím, že pes s vámi bude 15 let a měli byste být schopni ho na tuto dobu zajistit.