Skákání na lidi

Proč psi skáčou na lidi? – aneb podal bych vám ruku, kdybych ji měl.

Zde je klasická abeceda psů, kteří skáčou na lidi:

  1. A.Člověk se přiblíží.
  2. B.Pes na něj skočí
  3. C.Člověk ho odstrčí, křičí na něj, kopne ho kolenem nebo ho udeří.

Představte si štěnata, která zdraví dospělého psa. Co dělají? Vyskakují, lížou dospělému tvář a říkají: „Jsem malý, neublížím ti, a chci, abys mě miloval a neubližoval mi.“ Normální dospělý pes štěněti nebo psovi který takové chování nabízí, nic neprovede. Tudíž abeceda „skákání na pozdrav“, kterou je pes vybaven je následující:

  1. A.Dospělý pes přichází.
  2. B.Štěně vyskakuje a oblizuje mu obličej a tlamu.
  3. C.Dospělý pes na oplátku nabízí příjemný pozdrav – vyvrhne potravu, hraje si se štěňaty nebo se jimi zabývá jinou neagresivní cestou.

Dokážete si teď přestavit, jak je pro psa matoucí, že mu jeho vyskakování oplácíte špatnými činy? Váš pes vidí nového člověka. Nabízí zcela správné a přiměřeně submisivní chování, že skáče a ťape po cizím. Pes to provádí instinktivně. V termínech evoluce to je správné chování. Nicméně my lidé jsme poněkud zaostalí, co se týče psího jazyka, nedokážeme se smířit s tímto chování a křičíme na něj či ho tlučeme, trháme ho za obojek nebo ho kopeme kolenem. A pes si myslí, „Jémine, asi jsem nevyjádřil svou podřízenost pořádně! Radši to zkusím znova“.

Ano, můžete psa ztrestat natoli, že se vlastně bojí lidí a nepřibližuje se k nim. Ale tím jste ho nenaučili chovat se k lidem slušně. Naučili jste ho jen, že přicházející člověk je povel k něčemu nepříjemnému a že radši zůstane mimo..možná můžeme tuto větu rozvinout...že takto vznikají zárodky agresivity vůči lidem?

Chování jste tedy neodbourali úplně, spontánně se bude znovu objevovat u setkání s novými lidmi, zvláště malými a slabými. A teď je řada na vás, abyste se pořádně zamysleli – CO BYSTE CHTĚLI, ABY VÁŠ PES UDĚLAL MÍSTO ABY SKÁKAL? „Neskákej na něj“ není chování. Musíte vybrat něco konkrétního. Takže?
A. Člověk se přiblíží.
B. Pes si automaticky sedne.
C. Člověk psa pozdraví a poplácá – věnuje mu pozornost.

 

Zdroj: Jak trénovat nemožného psa, Jane Killion